Partnerská sekce
Objednání na servis: +420 326 905 300
Nové objednávky: +420 326 380 300

Předstany, markýzy a sluneční střechy

Jakkoli velký karavan máte, obytnou plochu uvnitř nezvětšíte. Nejjednodušší cesta jak zvětšit obytnou plochu je pořízení předstanu, nebo markýzy.

Dnešní trh nabízí několik možností, zejména předstany přes celou délku karavanu, vchodové předstany, markýzy a sluneční střechy.

Výběr vhodného řešení má mnoho společné s výběrem klasického stanu. Budete se muset rozhodnou mezi materiálem stanoviny, druhém tyčí a případně jakou podlážku zvolit.

V našem internetovém obchodu www.svetkaravanu.cz naleznete předstany a markýzy pro každý typ karavanu, případně obytného vozidla.

Předstany přes celou délku karavanu

Tyto předstany více než zdvojnásobí obyvatelnou plochu vašeho karavanu za jakéhokoliv počasí. Tyto stany se vyrábějí z několika druhů materiálů od lehčích až po těžké. Většina těchto stanů má odepínací přední i boční díly tak, že Vám ze stanu zůstane pouze střecha. Dražší modely mají v některých oknech sítě proti hmyzu a většina stanů má závěsy do oken pro zvýšení soukromí.

Tyto velké předstany jsou vhodné zejména pro karavanisty, kteří budou karavan využívat převážně po dobu vždy minimálně jednoho týdny na jednom místě. A to díky tomu, že postavit takovýto předstan je práce pro dvě osoby na 40 minut. Hmotnosti kompletních stanů včetně konstrukce začínají na 35 kg a dosahují až 80kg u velkých stanů z těžkého materiálu.

Výhodou velkých stanů je jejich odolnost vůči nepřízni počasí. Při dešti ve stanu naleznete dostatečně prostorný úkryt. Stan je možno nechat v kempu postavený klidně celou sezonu.

Námi osvědčený a cenově velmi výhodný je stan EUROVENT Soleria s cenou od 11 400 kč.

Jedná se o kvalitní lehčí předstan, u kterého máte na výběr mezi sklolaminátovou odlehčenou konstrukcí a konstrukcí kovovou.

Vchodové předstany

Tyto předstany jsou menší než celopředstany, což znamená, že jsou lehčí a rychleji postavitelné nežli velké stany. Toto ocení karavanisté, kteří cesetují pouze na několik dní, ale stále chtějí mít pevnou konstrukci. Vchodový předstan Vám poskytne dostatek místa pro posezení, a nebo místo k sušení prádla.

Tyto stany Vás ochrání před bočními dešti a také ochrání věci jako kola atd.

Vchodové stany samozřejmě nabízí odepnutí boční nebo i přední části.

Zajímavý je například námi prověřený rychlostavitelný předstan Gala plus z lehkého materiálu s cenou od 7 080 Kč.

Sluneční střechy

Slunečními střechami nazýváme jednoduché plachta o obdélníkovém tvaru, které je nutné rozbalit a navléci do stanové lišty po obvodu karavanu. Tato celta se poté v předních rohách podepře tyčkami a napne provázky uchycenými do země.

Výhodou je cena, nízká hmotnost. Nevýhodou je, že neochrání před hustějším deštěm a větrem. Využitelnost není tedy nikterak veliká.

Oblíbená je například sluneční střecha pro karavany Playa s cenami od 2040 Kč.

Markýzy

Markýzou nazýváme vysouvací přístřešky, které jsou na karavanu umístěny napevno. Ke všem typům těchto markýz je možné pořídit různé druhy bočnic, nebo předních dílů. Po nasazení těchto dílů vznikne uzavřený prostor připomínající kompletní velké předstany.

Rozlišujeme tři druhy markýz:

  • Markýzy montované na bok karavanu

Jedná se o markýzy v kovovém těle, které se vysouvají za pomoci kliky, jejímž otáčením se vysouvá celá markýza. Po vysunutí mohou být podpěrné tyče markýzy postaveny kolmo k zemi a nebo pod úhlem 45° opřeny o stěnu karavanu. Výhodou těchto markýz je snadné vysunutí a zasunutí a pevná konstrukce.

Nevýhodou u těchto markýz je vyšší pořizovací cena. Montáž by se měla provádět v odborném servise, například u servisu BURIMEX s.r.o. 

  • Markýzy montované na střechu karavanu

Pro tento typ platí to samé jako pro markýzy montované na bok karavanu. Markýzy montované na střechu mají tu výhodu, že nezatěžují konstrukci karavanu a při zvolení tohoto typu montáže můžete na karavan stále nasadit i kompletní předstan. Markýzy montované na bok Vás o tuto možnost připraví, protože se upevňují na místo, kde se předtím upevňovali tyče předstanu. Montáž by se měla provádět v odborném servise, například u servisu BURIMEX s.r.o.

  • Markýzy ve vaku

Markýzy, která je natočena na hliníkové tyči, v které jsou zasunuty podpěrné nohy a vodorovné tyče směrem ke karavanu. Tato role je během přepravy uschována v pevném vaku se zipem. Celý vak je nasunutý ve stanové liště a zajištěný dvěma válečky proti posunutí. Montáž je možné provést svépomocí.

Koberce do stanu, nebo pod markýzu

Každý majitel stanu nebo markýzy by měl zcela jistě pořídit také podložku, neboli koberec do předstanu. Podložky zabrání nanášení nečistot a poskytují daleko lepší komfort.

Koberce se prodávají v různých rozměrech.

Tipy

Pokud přepravujete stan uvnitř karavanu umístěte jej nad nápravu. Stan uložte tak, aby se nemohl pohybovat při změnách rychlosti. Pokud stavíte Váš stan, nebo markýzu na podmáčeném povrchu, nejprve rozložte stanový koberec, nebo igelit na zem. Zabáníte tím zanášení stanoviny blátem.

Při stavbě stanu je obecně lepší stavět stan s připnutými bočnicemi pro větší rychlost. Při velkém větru tyto bočnice nejprve odepněte. Vyhnete se tak velkým náporům větru do velké plochy stanu.

Pokud sháníte zimní předstan, zvolte opravdu kvalitní s pevnou konstrukcí. Stan volte spíše menší, ne přes celou délku karavanu. Sníh může být opravdu těžký a konstrukce by se mohla poškodit.

Kontaktujte nás

UŠETŘÍME VÁM ČAS I PENÍZE, PORADÍME VÁM A ZODPOVÍME VAŠE DOTAZY.

Ing. Radek Kysela
Vedoucí obchodní skupiny – Čechy


radek.kysela@tkf.cz
+420 774 216 117

Gabriela Gálová
Obchodní asistentka


gabriela.galova@tkf.cz
+420 774 655 117