Partnerská sekce
Objednání na servis: +420 326 905 300
Nové objednávky: +420 326 380 300

Mobilní topení do zahrady

Chtěli byste si prodloužit léto a posedět na venkovní terase nebo pod pergolou i v chladnějších dnech? Pořiďte si mobilní topení!

Venkovní přenosná topidla navíc užijete nejen pro chvíle odpočinku, ale také například v garáži nebo dílně.

    • Infra neboli quartzové topidlo na elektřinu: funguje na principu infračervených vln. „Jeho velkou výhodou je rychlý náběh – hřeje během jedné sekundy. Navíc ohřívá na principu takzvaného slunečního efektu, kde nedochází ke ztrátám tepla vlivem proudění vzduchu. Zkrátka ohřívá pouze osoby a objekty. Proto závan větru nebo pohyb nezpůsobí ochlazení našeho těla,“ vysvětluje Radek Kysela z firmy TKF. Pokud se však postavíte mimo dosah infra topidla, ohřívat vás nebude.


        • Plynová topidla: pracují díky propan-butanové bombě. Mají pojistku proti převržení, takže jsou rovněž bezpečná a umožní vám posezení na terase v teple za každého počasí. Ohřívají však vzduch. Nepřehlédněte: existují rovněž plynové zářiče na bázi infratopení, ať už jde o stojací modely nebo topidla připomínající kamínka (pak se ohřívají předměty a osoby, nikoli vzduch).


       • Naftová topidla: prodávají se dva druhy - s přímým NEBO nepřímým spalováním. V prvním případě se spaliny uvolňují do ovzduší spolu s teplým vzduchem, proto je lze využít buď venku, anebo třeba v dílně, kde však musíte mít možnost větrání – přísun čerstvého vzduchu. Naftová topidla s nepřímým spalováním mají oddělenou spalovací komoru od ohřevu vzduchu a dají se napojit buď na komín anebo je lze umístit přímo v domě (například v garáži) a rourou dovést teplý vzduch tam, kam chcete – tedy k posezení na zahradu, upřesňuje… z firmy Eprofi. V tomto případě se opět ohřívá vzduch. Kdežto když si vyberete model naftového topení pracujícího na principu infračervených vln, bude ohřívat vás a předměty v dosahu své výkonnosti.

Na co si dát pozor?

U plynových a naftových topidel, nejde-li o výrobky pracující na bázi infra záření a pokud je chcete používat také v uzavřených prostorách – musíte mít možnost větrání. Rovněž je asi každému jasné, že takové topidlo nemá stát v blízkosti hořlavých materiálů a těkavých látek. A patrně bychom ani nemuseli dodávat, že sahat na topidlo v provozu rovněž není žádoucí – spálíte se.
Čeho se naopak obávat nemusíte? Mnohá topidla jsou natolik masivní, že samy od sebe jen tak nespadnou například na dřevěnou terasu a některé výrobky jsou rovněž vybavené speciální pojistkou proti převržení – v tom případě se dokážou samy odpojit od paliva.
„Budete-li vybírat quartzové infra topidlo, řiďte se hodnotou jeho proudové ochrany IP. IP říká, kde se může topidlo použít - zda pouze v interiéru, nebo i v exteriéru). Pokud chcete instalovat topidlo venku na terase, tak by IP měla být co nejvyšší, doporučuje se IP X5 (topidlo s IP 55 má ochranu proti stříkající vodě), uvádí Radek Kysela.
- zde dotaz na pány z Eprofi – můžeme doplnit info o plynu a naftě, v souladu se zmiňovanou elektřinou? A rovněž ochranu proti vodě, díky moc. 

Topidlová škatulata

Podle toho, jak často a kde je plánujete topidlo využívat, si ho také vybírejte. Některá mohou být vybavená kolečky po snazší manipulaci, samozřejmě s pojistkou proti nechtěnému pohybu, k jiným se dá dokoupit stojan a ten přenášet podle potřeby, anebo topidlo stabilně ponecháte na jednom místě, například na terase. Kromě stojacích modelů se prodávají také topidla s instalací například na zeď, která se pak mohou snadno odmontovat a namontovat jinam. Třeba na strop pergoly, na stojan, na slunečník, markýzu, do párty stanu… Anebo pátrejte po vychytávkách; prodává se například venkovní stůl , například venkovní stůl s infra topidlem instalovaným přímo v noze tohoto výrobku.s ochranným krytem – aby s lidé sedící u stolu nespálili.

Jaký prostor vytopí?

Na konstrukci výrobku závisí plocha, kterou topidlo dokáže vyhřát. Tato takzvaná „zóna komfort“ se odvíjí od několika parametrů (včetně výkonu nebo třeba instalační výšky), které byste měli najít v technické specifikaci každého topidla. Zóna komfortu se pak může pohybovat od cca 9 m2 až třeba do 18 m2 na jedno topidlo. Anebo ještě jinak - obecně lze říci, že například mobilní topení o výkonu 1,8 KWh „zabere“ zhruba 18 m2.

Kontaktujte nás

UŠETŘÍME VÁM ČAS I PENÍZE, PORADÍME VÁM A ZODPOVÍME VAŠE DOTAZY.

Ing. Radek Kysela
Vedoucí obchodní skupiny – Čechy


radek.kysela@tkf.cz
+420 326 380 300

Gabriela Gálová
Obchodní asistentka


gabriela.galova@tkf.cz
+420 326 380 300